Zakończono realizację projektu ,,Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż kolektorów słonecznych na terenie Gminy Urzędów – etap II”
Burmistrz Urzędowa informuje o zakończeniu realizacji projektu pn.:
,,Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż kolektorów słonecznych na terenie Gminy Urzędów – etap II”
współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Osi Priorytetowej IV Energia przyjazna środowisku, Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE.
Umowa o dofinansowanie projektu z Urzędem Marszałkowskim zastała podpisana 30 grudnia 2016r. W ramach projektu na terenie Gminy Urzędów zostało zainstalowanych 380 instalacji solarnych do podgrzewania c.w.u, oraz wymieniono 5 kotłów węglowych na opalane biomasą w indywidualnych budynkach mieszkalnych.
Głównym celem projektu jest realizacja zadań związanych się do wypełnianiem zobowiązań wynikających z tzw. pakietu energetyczno-klimatycznego UE oraz Strategii Europa 2020. Realizacja celów będzie miała pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy zarówno gminy Urzędów jak i całego regionu. Główną korzyścią realizacji projektu będzie poprawa jakości środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu zużycia paliw stałych do produkcji energii elektrycznej, a tym samym zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza atmosferycznego. Inwestycja w rozwój instalacji OZE pozwoli na poprawę komfortu życia poprzez zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców związanych z zakupem i transportem węgla. Korzyścią ekonomiczną będzie obniżenie kosztów energii elektrycznej i zmniejszenie samego zapotrzebowania na energię pochodzącą z konwencjonalnych źródeł. Efekty finansowe tego projektu bezpośrednio odczują gospodarstwa domowe, które dzięki energii słonecznej zaoszczędzą w ciągu roku ok 800 zł na kosztach przygotowania c.w.u. Wzrosną także szanse rozwojowe gminy, a także konkurencyjność regionu w zakresie przedsiębiorczości, osadnictwa czy też turystyki. W długofalowym okresie należy spodziewać się ożywienia gospodarczego oraz wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej, co przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy, spadku bezrobocia i poprawy warunków życia mieszkańców.
W ramach projektu utworzono i wdrożono system do zarządzania energią pochodzącą z Odnawialnych Źródeł Energii w oparciu o technologie TIK wraz z formularzem do transakcji on-line. System monitoringu będzie zbierał i przechowywał w centralnej bazie danych informacje o instalacjach OZE oraz o produkcji energii w poszczególnych instalacjach. Dane zbierane będą automatycznie za pomocą sieci komputerowej lub poprzez bezpośredni pomiar pracownika i manualne wprowadzenie do systemu. Każdy użytkownik ma możliwość obejrzenia danych dotyczących instalacji wykorzystujących OZE oraz ma dostęp do informacji o odzyskanej energii. Za pomocą dostępnych formularzy użytkownicy będą mogli zgłaszać uwagi, skargi, zapytania, awarie instalacji oraz dokonywać transakcji on-line w celu zakupu paliw do kotłów opalanych biomasą.